GÖKKUŞAĞI PASTA
09.05.2019

GÖKKUŞAĞI PASTA

Gökkuşağı renklerinden oluşan, hediye paketi pastamızı dilediğiniz tat'da sizler için hazırlıyoruz. Sizin yapmanız gereken sadece bize ulaşmanız.. Tüm kutlamalarınızda yanınızdayız...BALKABAĞI MOZAİK PASTASI
19.12.2018

BALKABAĞI MOZAİK PASTASI

Yeni yıla girmek için geri sayıma başladığımız şu günlerde özellikle yılbaşı sofralarını nelerle dolduracağınızı düşünüyorsanız bu tarif tam size göre.
Gecenin finalini oluşturacak tatlımız
mevsimin getirdiği bal kabağından yapılıyor ,
adından da anlaşıldığı üzere mozaik çok bilindik bir tatlı fakat biz bunun için ana madde olarak balkabağı kullanıp hem biraz fark yaratmak hem de konseptimiz olan yılbaşına daha uygun bir tatlı sunmak istedik.
Aynı zamanda hafifliğiyle ve ferahlığıyla ağır yılbaşı yemeklerinden sonra bence size çok iyi gelecek. Afiyetle. ( Ness )ÇİKOLATA BOMBASI-CHOCOLATE BOMB
01.11.2018

ÇİKOLATA BOMBASI-CHOCOLATE BOMB

Bu yıl da halloween ( cadılar Bayramı) paylaşımlarımızı bitirdikten sonra, hem lezzetli, hem de yapımı eğlenceli ve kolay bir tarifle karşınıza çıkalım dedik. Ve size bu chocolate bomb'ları hazırladık.. İsmini bu şekilde koymak istedik çünkü gerçekten içeriği bir bomba kadar güçlü, besleyici bir enerji deposu.

İçeriğinde neredeyse yok yok, badem, yulaf, bal, labne peyniri, çikolata...Yapılması da bir o kadar kolay,
hiç vakit kaybetmeden bir an önce kolları sıvayıp hazırlayın deriz.. Sevdikleriniz ve çocuklarınız bu bombalara bayılacak bizden söylemesi... Afiye olsun ( Meriç)HALLOWEEN ŞEKER HAMURU BİSKÜVİLERİ
26.10.2018

HALLOWEEN ŞEKER HAMURU BİSKÜVİLERİ

Ekim ayının sonu neredeyse geldi çattı. 31 Ekim Cadılar bayramı ( halloween ) olarak bilinen, bu ekim ayı'nın son günü bir çok ülkede her yıl kutlamaları bir gelenek haline geldi.

Cadılar Bayramı'nın kökleri aslında Pagan döneme ve sonrasında ilk Hristiyan uygulamalarına kadar gidiyor. Başlarda hasat zamanının bitmesi ve kışın başlamasını temsil etmektedir..
Bu bayramın, eski dildeki söylenişi olan Hallowe’en, “Tüm Kutsalların Akşamı” anlamına geliyor.
Ve ilk halloween İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da, Hristiyanlık öncesi dönemlerde kutlanmaya başlamıştı. Keltler hasat bayramının bittiği gün olarak kutlarken, yüzyıllar sonra tarih sahnesine çıkan Hristiyanlar ise bugünü tüm kutsal azizleri ve din adına hayatını kaybeden şehitleri anmak için kutlamaya başladılar.

Ve günümüzde artık bu gün değişik kutlama şekillerine bürünerek, yetişkinler korkunç kıyafetler giyerek evlerini temaya uygun olarak süsleyerek, dekore ederek partiler verirken, çocuklar ise bunun yanında prens ve prensesler gibi, ya da hayran oldukları süper kahramanlar gibi giyinerek, kapı kapı dolaşıyorlar ve şeker topluyorlar..

Ülkemizde de artık bu etkinlikler düzenlenmekte bir çok cafelerde, eğlence merkezlerinde özel davetler, kostüm partileri verilmekte..
Biz de bu halloween ayını cici bici şeker hamuru kurabiyeleriyle tamamlamayı seçtik..

Ne demişler... Trick or Treat!!! seçim sizin... ;) İyi eğlenceler (Meriç)HALLOWEEN CUPCAKE
11.10.2018

HALLOWEEN CUPCAKE

Ekim ayı yılın en güzel aylarından biri bana kalırsa.. Havaların hafif hafif serinlemeye başladığı, etrafa çöken tatlı bir serinlik ile sakinliğin verdiği huzur beni hep değişik duygular içine almıştır. Belki bu, yaz aylarının hareketliliği, sıcaklığından olsa gerek, bir anda insan kendini tatlı ve sakin bir huzur içinde buluyor sonbaharda..

Aklımızda blog açma fikri olmayan zamanlarda, Nesli ile her ekim ayında cadılar bayramı için, kendimizi eğlendirmek adına değişik kapı çelenkleri, ev dekorasyonları, günün anlamını taşıyan tatlılar kekler yapar, bunları sonra afiyetle yerdik. Cadılar bayramı (halloween) bir Amerikan geleneği olsa da artık son yıllarda ülkemizde de eğlence adına değişik faaliyetler, etkinlikler, partiler düzenlenmekte..

Biz de bunu düşünerek ekim ayını cadılar bayramı için ayırdık ve sizlere bir ay boyunca değişik farklı tatlar, eğlenceli görseller hazırlamak istedik.. Bunlardan ilki halloween cupcake'ler ile başladık, iki renkte hazırladığımız içi meyve dolgulu hem lezzetli hem de görünümü ile eğlenceli bu keklerin tarifini ve görsellerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.. Cupcake'lerin etrafını dekoratif kalıplarla dekore ettik. Bu kalıpları nereden bulacağız diyenler için, Aliexpress.com sitesinden çok uygun fiyatlara edinebilirsiniz.. Afiyet olsun (Meriç)LOR TATLISI
01.10.2018

LOR TATLISI

Size verdiğimiz bu tarif bizim ailenin vazgeçilmez bayram tatlılarından biridir.Her evde hazırlanan klasik ve kallavi bayram tatlıları yerine biz de bu tercih edilir.
Aslında her zaman hazırlanabilecek kolayca bulunan malzemelerin karışımı olan bu tarif görünümünden ötürü ağır bir tat gibi durduğundan içinde çok az un oluşu ve lor'un hafifliğiyle sizi şaşırtacak.

İkram ettiğiniz sevdikleriniz eminiz ki karışımın içinde lor olduğunu tahmin edemeyecekler onları şaşırtıp aynı zaman da onlara farklı bir tat sunmuş olacaksınız.

Lezzeti ve hafifliğiyle yemeye doyamayacağınız bu tatlımız eminiz ki sizin de süregelen tarifleriniz arasına girecek... Afiyetle Ness ;)SÜT REÇELLİ YILDIZ KURABİYE
27.07.2018

SÜT REÇELLİ YILDIZ KURABİYE

Hatırlarsanız, süt reçelini ne kadar çok sevdiğimden bahsetmiştim daha önceki yazımda, bu kadar güzel bir süt reçeli hazırladıktan sonra bunu tadı kadar görünümü de cici bir tarif ile taçlandırmak gerektiğini düşünüp, Nesli ile kolları sıvayıp, hamurların, unların içine daldık bugün de...

Aslında biz bu tarifi yeni yıla saklayıp, o zaman yayınlamayı düşünüyorduk ama o kadar güzel oldular ki, bunu aylarca yeni yılın gelmesini bekleyerek, bilgisayarımızdaki klasörlerin içinde saklamanın zalimce olacağı kanısına varıp, bir an önce paylaşmak istedik. Hazırlarken çok eğlendiğimiz tariflerden bir tanesi de bu kurabiyeler oldu. Kurabiye hamurunu yıldız şeklindeki kalıplarla kestik, pişirdikten sonra soğumalarını beklerken bir kahve molası verdik, kurabişler hazır olduğunda üzerlerine pudra şekeri serpip aralarına süt reçelimiz'den sürdük.
Öyle tatlı oldular ki hemen fotoğraflarını çektik ve bu kurabiyeleri akşam sevdiklerimizle, eşsiz sohbetler esnasında tükettik.. Kurabiye'den deneyen herkes içinde ne olduğunu sordu bize. Eminiz ki siz de bu kurabiyeleri denediğinizde aynı sorularla karşılaşacaksınız.. ;) Şimdiden afiyet olsun..(Meriç)SÜT REÇELİ _ DULCE DE LECHE
06.07.2018

SÜT REÇELİ _ DULCE DE LECHE

Süt reçeli ile ilk, Alaçatı'nın meşhur mu meşhur bir tatlıcısında tanıştım. Çeşme'de, sıcak günlerin birinde, Alaçatı pazarında alışverişimi yapıp eve dönmeden önce serinlemek için fellik fellik gezinip durduğum bir vakit, yolum beni bu pastahanenin önüne çıkarttı. Hemen bir limonata sipariş ettim. Buz gibi limonatayı mideme indirmenin mutluluğu ile, artık serinleyip dinlenmiştim ve gözüm bu meşhur tatlıcının ev yapımı tatlılarına, çeşitli değişik reçellerine gözüm ilişti.

Çeşme'nin geleneksel bazı reçelleri vardır ve genelde bunları hepimiz biliriz. Damla sakızı reçeli olsun, incir reçeli olsun. Hepsi birbirinden ayrı eşsiz lezzetlerdir. Süt reçelini de ilk defa orada gördüm. Aslında Güney Amerika ülkelerinde çok yaygın olan ve oralarda keçi sütü ile yapılan bu reçel, tat olarak çocukluğumuzun meşhur Zeki Müren şekeri olarak adlandırdığımız kahverengi ortası hafif çukur, sütlü, karamelli, bayramlarda genelde birçok evde şekerlikleri süsleyen bu şekere benzeyen bir tada sahip.

Bu sağlıklı kremamsı reçeli bir çok pasta kremasında, dondurmalarda, kahve içerisinde tatlandırıcı olarak ve aromatik bir lezzet elde etmek için rahatlıkla kullanabilirsiniz. (Meriç)ÇİLEKLİ SEMİFREDDO
29.06.2018

ÇİLEKLİ SEMİFREDDO

Bu tarif ben de neden bu kadar takıntı yaptı bilmiyorum ama genel olarak İtalyan mutfağına özel bir ilgim yok değil. Zaman buldukça İtalyanların birçok geleneksel tariflerini denemeye çalışıyorum. Arada sırada Bologna da yaşayan arkadaşımla konuşuyoruz. Kendisi İtalyan biriyle evli ve bana eşinin annesinden edindiği, öğrendiği nefis yöresel tarifleri gönderir, üzerinde uzun uzun konuşur sonra denemek için kolları sıvarız..

Bugün sizlerle paylaşacağımız tarif, bolognalar'dan gelmedi fakat yine nefis bir İtalyan tatlısı.. Geçtiğimiz yıllarda, sevgili Gözde'nin bloğun'da '' Gurme Mutfak Hikayelerinde'' denk gelmiştim bu enfes tatlıya.. Gözdenin sitesi benim için ayrı anlam taşır. Kendisi gibi şirin mi şirin bir bloğa sahip, paylaşımcı, yardımsever bu tatlı kız ile geçtiğimiz günlerde yaptığımız konuşmada; '' Artık bu tatlıyı yapmanın zamanı geldi. İzninle bunu yapıp paylaşmak istiyoruz'' dediğimde canı gönülden tabikii memnuniyetle cevabını aldık.. Öncelikle buradan teşekkür etmek isteriz kendisine böyle güzel bir tarifle bizi tanıştırdığı için..

Gelelim bendeki takıntı durumuna, biraz önce bahsettiğim gibi, geçtiğimiz yıllarda sevgili Gözdenin sitesinde denk geldiğimde malzemelerine ve yapılış şekline şöyle bir göz atmıştım. Yapılması oldukça kolay görünen, içindeki malzemeler ise çok antin kuntin olmayan ama lezzet olarak farklı bir güzellikte olduğu kanaatine varmıştım. Fakat ne şanstır ki bir türlü deneme fırsatı bulamamıştım. Sürekli Nesliyle bu tatlıyı konuşur; ''Evet bunu deneyelim'' der, fakat araya başka denemeler tarifler girer uzun bir süre geçer giderdi.

Bu sefer yapacağız diyerek çıktığımız alışveriş esnasında ya çilek bulamadık, çileği bulduk acı badem kurabiyesini bulamadık.. Sanırım o zaman evren bizden yana değildi :) Ama biz vazgeçermiyiz koyduk ya kafaya bir kere...
birkaç girişimden sonra malzemeleri bir şekilde temin ettik, Gözdenin sitesindeki tarifi hatim ettik ve sonunda başardık :)) Umarız siz bu tarifi denemek istediğinizde evren sizin yanınızda olur ve aradan uzun yıllar geçmez.. Şimdiden afiyet Olsun (Meriç)PATATESLİ SOĞANLI KEK
03.05.2018

PATATESLİ SOĞANLI KEK

En sevdiğim sebzelerdendir patates.. kızartmasını, haşlanmasını, pişmiş olanını daha sayamadığım bir çok çeşidini yemeye doyamamışımdır hiçbir zaman. Eşim de patatesi çok sevdiği için bizim evde sıkça çeşitlerine rastlamak mümkündür. Öğrencilik hayatımdan bu yana sakladığım, eskimi eski yapraklarının bir kısmı kopmuş, kapağı yıpranmış bir tarif defterim var. O zamandan bu zamana tarif saklamayı sevmişimdir. Arada açıp içinde yıllar önce aldığım notlara , tariflere bakmak hoşuma gidiyor. Ve yine böyle bir günde bu emektar defteri karıştırırken Mine'nin patateslisi diye bir tarife denk geldim. Tarifi hatırlar gibi oldum ama Mine kimdi..Hiç bir fikrim yoktu..

Daha fazla Minenin varlığını sorgulamadan tarifi denemeye karar verdim. Ertesi gün Nesli eksik malzemeleri marketten toparlamış olarak geldi. Biz de bu gizemli Mine'nin patateslisini denemeye karar verdik. Çok pratik bir tarifti bir çırpıda harcını hazırladık ve fırına verdik. Patateslimiz pişerken kapı çaldı. Gelen karşı apartmanda oturan Selindi. Selin İzmir Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesinde Yan flüt öğretim görevlisi, can'dan öte tatlımı tatlı bir arkadaşımızdır. Kapıdan içeri girer girmez kokular onu da cezbetmiş olsa gerek ki çok vakti olmamasına rağmen bir porsiyon patatesliden tatmak için kalmayı tercih etmişti. Sohbet mohbet muhabbet gülüşmeler alıp başını giderken, biz tabiki fırındaki patatesliyi unutmuştuk.. İçeriden gelen mis gibi kokular yerini yanık kokusuna bırakmaya başlamıştı. Ve tabi ki sonuç olarak patatesliyi yakmıştık... Hepimiz hayalkırıklığı içinde birbirimize bakakalmıştık.. Öyle ya da böyle yanık patateslimizden hatıra kalması için birkaç fotoğraf çektik. Ve yanık olmayan kısımlarından bir iki lokma atmayı başardık ağzımıza.

Tabi biz vazgeçermiyiz birkaç gün sonra tekrar tarifi biraz daha geliştirerek denemeye karar verdik. Sonuç muhteşem olmuştu. Fırınlanmış yumuşacık patateslere pişmiş soğanın kokusunun sinmiş olması ayrı bir güzellik katmıştı. Yine bu sefer başarılı olan patatesimizi taçlandırmak adına tekrar fotoğraflarını çektik.

Fakat talihsizlik bu ya en son özenle çektiğimiz resimleri, fotoğraf klasöründen eski resimlerle beraber silmişim.. Kaldımı bize yanık patateslinin resimleri.

Büyük bir inat ve azimle tarifi üçüncü kez yapıp tekrar resimledik. Bu sefer olmuştu.. Patateslimiz yanık değil ve resimler garanti altındaydı.Fakat tekbirşey değişmişti o da bundan sonra ismi artık Minenin patateslisi değil, talihsiz patatesli oldu.

Not : Uzun bir süre bu tarifi tekrar yapar mıyız bilmiyoruz ama bizce siz denemelisiniz pişman olmazsınız... Bu arada elimizde hatıra olarak kalan yanık patatesliyi görmek isteyenleri de mutfak arkası köşemize alalım :)) Afiyet olsun ( Meriç)AMERİKAN KURABİYESİ- (Chocolate Chips Cookie)
25.04.2018

AMERİKAN KURABİYESİ- (Chocolate Chips Cookie)

Amerikalıların meşhur kurabiyesi, '' Chocolate chips cookie '' son zamanlarda bizim de favorimiz oldu çıktı. Özelliği içinde damla çikolata parçaları içeren, yumuşacık ve kocaman yuvarlak kurabiyeler olmasıdır.
Amerikan filmlerinde birçoğunuz görmüşsünüzdür. Aile bireyleri bir büyük bardak süt ile çocuklarına bu kocaman kurabiyelerden verir, çocuklar da bu kurabiyeleri ağızlarını şapırdata şapırdata yerlerdi. İnanın ki insanda aynı etkiyi yaratıyormuş bu kurabiyeler. Bir kaç deneme arkası en uygun olan tarifi oluşturduktan sonra bu kurabiyeleri ilk olarak aile fertleriyle paylaştığımızda, acaba nasıl bulacaklar diye düşünürken, arkamızı dönüp baktığımızda sanki mutfak tezgahından karınca sürüsü geçmiş ve sadece kırıntıları bırakmış gibiydi. :)
O kadar beğenmişler ki, hala annem telefon açar Meriç hani o geçenlerde yaptığınız kurabiyelerden yapsana der. Bu kurabiyelerin bu kadar beğenileceğini tahmin etseydik çok daha önce denemelere başlardık. :) Evet lafı daha fazla uzatmayalım çünkü sevdiklerimiz için yapmamız gereken toplam 3 tepsi yumuşak damla çikolatalı kurabiye siparişimiz var. :) Bu siparişlerin en azından birinin kime ait olduğunu tahmin edersiniz. Haydi size de bize de kolay gelsin... ;) (Meriç)LİMONLU ÇİLEKLİ CUP TARİFİ
04.04.2018

LİMONLU ÇİLEKLİ CUP TARİFİ

Herkesin mutlaka çocukluktan edindiği bir arkadaşı vardır. Fakat bazen yıllar araya girip, hayat mücadelesine kapılınca insanlar bu dostluklarını devam ettiremeyip, herkes kendi yoluna gidiyor ve tüm bunlar birer çocukluk anısı olarak hafızalarda kalıyor. Fakat bir de yılların eskitemediği dostluklar da olabiliyor. Ve ben bu insanlardan bir tanesiyim.

Benim de işte böyle, doğduğum günden bu yana arkadaş olduğum ve hala zaman buldukça bir araya geldiğim Nathalie adında bir arkadaşım var. Kendisi, annesi Türk, babası İngiliz asıllı olan bir ailenin kızı, ve benim ilk arkadaşımdır. Çocukluğumuz neredeyse bir geçmiştir. Yaz ayları geldiğinde okullar kapandığında büyük bir hevesle ikimiz de Çeşme'deki anneannemizin, babaanemizin evine koşar, orada birlikte denize gider, çeşitli oyunlar oynayarak yaz tatilinin tadını çıkartırdık. Lise yıllarımızın gelip çattığı dönemlerde, ilkbahar aylarında da hafta sonları Nathalie'nin Babanesi'nin Karşıyaka'daki evine gider, hafta sonu orada birlikte geçirirdik.

Babaannesi Rita Teyze, aslen İtalyan asılllı şirin mi şirin, bir o kadar komik bir kadındı. Kocası Armando (herkes Armo diye hitap eder) Amca da ona keza bir insandı. Her pazar her ikisi de iki dirhem bir çekirdek giyinir, kiliseye giderlerdi. Rita Teyze inci kolyelerini takar, dantel yakalı elbiselerinden bir tane seçip giyer, Armo Amca da jilet gibi ütülenmiş gömleklerinden giyer,kravatını takar, kolonya'sını sürer arabasına geçer, Rita Teyzeyi beklerdi. Rita Teyze her zaman arabaya geç kalır ve Armo amcayı sinirlendirir ve 'Yeter artık bu kadını beklemekten sıkıldım' diyip yavaş yavaş gaza basar ve Rita teyzeyi arabanın arkasından söylene söylene koşturturdu ve aralarında tatlı atışmalar başlardı. Biz de Nathalie ile bu duruma çok gülerdik. ''Mekanları cennet olsun''! Gerçekten çok sevimli bir çifttiler..

Rita Teyze, onlara her gittiğim zamanlarda beni değişik İtalyan kurabiyeleri, tatlılarıyla karşılardı. Bu çilekli limonlu tatlı tarifi de ondan kalan bir yadigar. Çilek mevsimi başladığı zaman bu tatlıyı yapar, biz de Nathalie ile beraber ağzımızın suları aka aka bu enfes tatlılara kaşıklarımızı daldırırdık.

Ben de her yıl bu tarifi çilek zamanı geldiğinde birkaç sefer mutlaka yaparım ve Rita Teyzeyi anarım.. Bu günde bu enfes tatlıyı sizin için denemek ve Rita Teyzenin hatırasını tekrar yaşatmak istedik.. Umarız siz de beğenirsiniz... Afiyet olsun ( Meriç)VİŞNE LİKÖRLÜ TIRAMISU TARİFİ
21.03.2018

VİŞNE LİKÖRLÜ TIRAMISU TARİFİ

Eskiden diğer anneler gibi benim de annemin günleri olurdu. Kimi zaman para günleri, kimi zaman altın günleri.. Tabi son yıllarda bu tür günler , toplantılar daha modern bir hal aldı ve ülkemizde açılan birçok cafe, restoran ve Avm' lere taşındı. Ama eskilerden hatırladığım, bir gün önce tüm ev temizlenir, çeşit çeşit ikramlar hazırlanır, önceden kolalanmış tepsi örtüleri, çay fincan takımları çıkartılır. Ertesi gün olduğunda misafirler beklenir, hoş sohbetler esnasında çaylar içilir ikramlar tadılırdı. İşte o yıllar da annemin günleri için ablam hazırlıklar yapar, yardım eder, bense onların bu telaşlarını izlemekle yetinirdim.. Ablam evlenip gittikten sonra bu meşaleyi de bana bırakıp gitmişti. Artık mutfaktaki aşcı yamağı bendim. Sanırım o yıllarda sevmeye başladım pasta börek yemek yapmayı..

Yine böyle bir günde annemin misafirleri için hazırladığım pastanın kekine değişik bişiler yapmak istemiştim. Napsam napsam diye düşünürken babama eski iş arkadaşlarından gelen viskiler, likörler gözüme ilişmişti. Annemin mutfakta olmayışını fırsat bilerek kek'e likör ve viskiden biraz eklemiştim. Sonra da bir güzel kremasını hazırlayıp bana göre enfes bir pasta yapmıştım.

Misafirler gelip pasta'dan yedikleri zaman çok beğenmişler fakat sanırım birçoğu biraz etkilenmiş olsa gerek gülüşme seslerinin yükseldiği , hatta sohbetlere şarkıların da eşlik ettiği bir hal almıştı. Herkes mutlu şarkılar söylüyor, kahkahalar atıyor. Sıcaklananlar pencereye koşuyordu. Sanırım alkol biraz etkilemişti :)

Akşam annem öğrendiğinde bana biraz kızmış olsa da ben çok eğlenmiştim. Ve o günden sonra pastalara likör koymayı adet edinmiş, fakat koyduğum miktarı biraz daha dikkat ederek devam etmiştim.
Bugün hala pastalara hafif bir aroma vermeyi seviyorum. Bu sebeple de sizlere kendi hazırladığımız vişne likörü ile yapılmış tiramisu tarifimizi sunuyoruz..

Tiramisu sizin de bildiğiniz gibi İtalya'da doğmuş bir lezzet ve aslen Mascarpone peyniri ve kedi dili (Lady Finger) kullanılarak yapılır. Fakat bunu labne peyniri ile ve çeşitli pasta tabanı kekler ile de oldukça lezzetli bir şekilde de hazırlayabilirsiniz. (Meriç)ZENCEFİLLİ BİSKÜVİ ADAMLAR KURABİYESİ VE BİSKÜVİSİ
22.12.2017

ZENCEFİLLİ BİSKÜVİ ADAMLAR KURABİYESİ VE BİSKÜVİSİ

Bu kurabiye çeşidi genellikle yurtdışında ve Noel zamanı aklınıza gelebilecek her şekil ve süslemelerle görsel olarak keyifli ve eğlenceli şekilde hazırlanıp sunulur.Ülkemiz de bu kültür son yıllarda daha çok benimsenmiş ve dükkanlarda olduğu kadar ev hanımlarının da maharetleriyle ayrıca her şeye ulaşmanın kolaylığıyla birazda hayal gücüne ve yaratıcılığa bağlı olarak yayılmıştır.

Zencefilli bisküvi kurabiye şeklinde sınır tanımayanlar özellikle de pasta kültürü gelişmiş Almanlar Ginger House şeklinde bile yapıyorken biz tercihimizi daha naif zencefil adamcıklardan kullandık.Bunun sebebi bizim içimizde ki çocuk aslında, izlediniz mi bilmem ama Shrek diye bir animasyon vardır orada bu kurabiye adam karakteri sevimliliği ve yaptığı kahramanlıklarla kalbimizi kazanmıştır o yüzden bu bisküvi tarifini ona ithaf ediyoruz,belki sizinde içinizde ki kahramanı ortaya çıkarırız :))

İsterseniz birazda malzememizle ilgili genel bilgi verelim;
Zencefilin faydaları saymakla bitmez,bağışıklık sistemi için özellikle de grip olduğumuzda balla karıştırıp içersek iyileşme sürecimizi hızlandırır. Zencefil yemeklere lezzet kattığı kadar da bu şifacı yönüyle tercih edilir aynı zaman da hoş bir aroması,kokusu vardır.

Biz de bu pratik ve lezzetli zencefilli bisküvi tarifimizde sizlere hem şifa hem lezzet kaynağı olarak bu baharatı tercih ettik.
Zencefilin aroması yoğun olması sebebiyle fazla kaçırırsanız acı bir tat alırsınız. O yüzden verdiğimiz bu pratik tarifi birebir uygulamanız lazım. Hayatta da olduğu gibi bazı şeyleri kıvamında bırakmak lazım.
Yaptığımız kurabiye hem çay hem kahve yanında sevdiklerinize ve misafirlerinize sunabilirsiniz.
Afiyetle (Ness)FINDIKLI BİSCOTTİ
19.11.2017

FINDIKLI BİSCOTTİ

Kahve içmek benim hayatımın olmazsa olmazları arasındadır. Sabah kalkar kalmaz mutlaka ilk duymak istediğim ne bir sıcacık çıtır çıtır, içinden erimiş kaşar peynirlerinin aktığı bir tost kokusu, ne de tereyağında pişmiş bir rafadan yumurtanın kokusudur. Ama bu bir mis gibi bir kahve kokusuysa asla karşı koyamam..

Hemen bir bardak nescafemi hazırlar ve güne daha zinde bir şekilde başlarım. En azından etrafımdaki insanlar benim kahveden sonra daha enerjik olduğumu söylüyor :)

İşte bu alışkanlığımı gün içinde gittiğim kahve dükkanlarında çeşitli kahveleri deneyerek tamamlamayı seviyorum. Biscottiyle tanışma hikayem de bu şekilde olmuştu. Eskiden hatırladığım bir İstanbul peksimeti diye birşey vardı. Annem fırına gittiği zaman mutlaka bu peksimetlerden alır, çayın yanında sunardı. Süngerimsi bir yapısı olan fakat süngerden çok az daha sert, içinde ufak kuru meyve parçacıkları olan kare kare şirin peksimetlerdi. Sanırım hala bazı dükkanlarda satılıyor.

Yine bir gün bir kahve dükkanından değişik bir kahve arama çabasının içine düştüğüm sırada, tezgahta şeffaf minik içerisinde biscotti olan poşetlere gözüm takıldı. Alıp hemen eve geldim ve kahvemi yapıp denemeye karar verdim. Bana o zamanlar annemin aldığı İstanbul peksimetlerini hatırlattı.

Fakat bu biscottiler sanırım tat olarak onları biraz daha sollayıp geçmiş olabilirler..:) Öylesine beğenmiştim ki artık kahvelerimin yanında aranan bir tat olmayı başarmıştı.. O günden sonra sürekli aynı dükkana gidip alıyordum, bir gün bunu ben de denesem acaba nasıl olur düşüncesiyle ilk denememi yaptım. Bunu ilk ve herzaman olduğu gibi nesliyle ve eşimle paylaştım. Onların da hoşuna gitmiş olsa gerek ki, nesli bu tarifi geliştirerek denememiz gerektiğini söyledi. ve Biz de içine çeşitli aromalar tatlar koyarak denemeler yaptık ve en doğal en hafif lezzeti bulmaya çalıştık bu süreçte sürekli herhafta nerdeyse bir tepsi biscotti yapar ve çevremizdeki dostlarımızla paylaşır olmuştuk. Ve artık bunu sizlerle paylaşma zamanı gelmişti...

Bizim en beğendiğimiz içinde portakal kabuğu rendesi ve fındık olanlar olmuştu. Ama siz isterseniz içine damla çikolata, kuru meyve parçaları ve tatlı badem kırıkları koyarak çeşitlerinizi arttırabilirsiniz.

Umarız sizin de hosunuza gider.. ;)

Biscottinin hikayesine gelince, aslen bir İtalyan bisküvisidir. Özelliği iki kere fırınlanmasıdır. Böylelikle hem daha dayanıklıdır hem de daha sert bir yapıya sahip olduğu için peksimet ayarındadır.
Orjinal ülkesinde biscottiler polenta unu ile yapılmaktadır. Eğer polenta unu kullanmak isterseniz macro center'dan ya da internette çeşitli gurme marketlerinden temin edebilirsiniz. ( Meriç )KREM KARAMEL
12.11.2017

KREM KARAMEL

Hani vardır ya yabancı filmlerde, restoran, mutfak sahneleri, orada aşçılar, şefler ellerinde çakmağa benzeyen bir şeyle yemekleri, tatlıları karamelize ederler. Hep merak etmişimdir nasıl kullanılır, tatlıların üzerinde nasıl bir etki bırakır, fakat hiç cesaret edememiştim kullanmaya şimdiye kadar. Ateşten ödü patlayan biri olarak, hiçbir zaman ocağı kibritle yakmamış, eğer elektrik kesilirse ve evde uzun mutfak çakmaklarından yoksa akşama kadar aç oturup bekleyen ben, merakıma yenik düşüp bu karamelize etme çakmağından edinmeye karar vermiştim. Nesliyle beraber bu çakmakların en güzeli en kullanışlısı nedir nereden alabiliriz çabasına girip kendimize uygun olan bir tane almayı başardık. Bu çakmakların tabiki bir ismi varmış ' Pürmüz'..

Pürmüzümüz geldi.

Biz de hemen denemek istemenin heyecanı içinde nasıl bir tatlı yapalım krem karamel mi olsun yoksa krem brulemi tartışmaları sonucunda krem karamel yapmaya karar verdik.
Büyük bir heyecanla krema kısmını yapıp pişirdik, dolapta soğumasını bekliyorduk. Krem Karamelin krem kısmı dolapta soğurken nesli elinde pürmüz çeşitli denemeler yapıyor ben de o sırada kaygılı bakışlarla onu izliyordum. O pürmüz acaba birşeyleri yakar mı, yanlışlıkla elini yakarmı düşünceleri içindeyken nihayet kremalarımız soğumuştu. Şimdi sıra üzerine toz şeker serpip pürmüz ile karamelize etmeye...

Toz şekeri üzerine döktük ve başladık yakmaya , fakat bir sorun vardı ki şekerler tam istediğimiz gibi yanmıyor sadece bulundukları yerde terleyip top top oluyorlardı. Önce şekere suç bulduk ne biçim şeker bu , şeker dediğin erir kahverengileşir diyerekten. Halbuki esmer şeker kullanmıştık. En azından daha çabuk ve güzel karamelize olacağını düşünüyorduk.

Birkaç sefer denedikten ve sonra hayal kırıklığı içine düştüğümüz anda eski yöntem, annelerimizin usulünde, yani ocakta bir cezve içinde karamelize etmeye karar verdik...

Muhteşem olmuştu..

Bir o kadar da kolay.. Tabaktaki kremanın üzerine döktüğümüz anda şekerin mis gibi kokusu mutfağı kaplamıştı. Erimiş, karamelize olmuş şeker muhallebinin üstünde adeta buz patenini anımsatan sertliğe, düzlüğe ,kristalliğe bürünmüştü.

Hemen fotoğraflarını çektik tabiki.. Daha sonrasında kaşıkları krem karamel'in tam ortasına hızlıca batırarak ve karamel'den çıkan çıtırdama sesiyle mest olmuş bir şekilde afiyetle yedik :)

Bu arada , Pürmüz de sorun yokmuş sadece altında ayar düğmesi varmış ve biz onu açmamışız :)
Umarız bir daha ki sefere sizin için krem brule deneyip, bu sefer pürmüz'ü hakettiği şekilde kullanırız...
(Meriç)DAMLA SAKIZLI PRATİK KURABİYE
06.11.2017

DAMLA SAKIZLI PRATİK KURABİYE

Doğduğum yer Çeşme olmasa da çocukluğumdan beri her yazı orada geçirdiğimden dolayı, bir çeşit Çeşmeli sayılırım diye düşünüyorum. Eski yıllarda Çeşme daha sakin sessiz, kendine yetecek kadar bir çarşısı olan, bu çarşı içinde bir kaç dükkanın ve turistleri eğlendirebilmek adına bir kaç bar ve pub'ın olduğu şirin bir tatil yeriydi. Yazın arkadaşlarla toplanıp ,dolmuşa binip Çeşme merkezine gidip orada kale'nin karşısında bulunan dondurmacıdan dondurma alıp deniz kenarında turlamışlığımız çoktur. Bu geleneği hala bazen yaparız.
O yıllar'dan bu yıllara Çeşme çok büyüdü gelişti, birçok otelin, restoranın, cafelerin, eğlence mekanlarının açıldığı ve her yıl diğer iller'den gelen tatilcileri ağırlayan bir yer haline geldi..Eskiden Alaçatının o eski Rum evleri arasındaki arnavut kaldırımı taşlı dar sokaklarında, Çeşmenin yerlisi olan teyzeler amcalar ve onların sütçülük, yumurtacılık yaparken taşımacılıkta kullandıkları hayvanlarının gezdiği bir yerdi. Şuan ise çok renkli dükkanların ve şık restoranların birbiyle yarıştığı , her yeni yıl gecesi bu sokakların, insanlarla dolup taştığı bir yer haline geldi. Ama ne yalan söyliyim Çeşmenin sakin ve sessiz olduğu dönemleri özlemedim değil... Çeşme bulunduğu konumu ve eski tarihi bakımından yunan kültürün'den kalma bazı değerleri bugünümüze taşımayı başarmıştır. Bunlar Hala tarihi değerini korumaya devam eden Çeşme Kalesi, Alaçatıda bulunan cumbali balkonları olan eski Rum taş evleri ve sakız ağaçları gibi.. Son yıllarda da aslen sakız adasının meşhur bir kurabiyesi olan damla sakızı kurabiyeleri Çeşme'de de çok ilgi gören tatlar arasında yerini aldı. Belli başlı pastaneler'de satışı yapılan, un kurabiyesi gibi bembeyaz, tadında ve kokusunda damla sakızı aromasını taşıyan bu kurabiyeler benim de vazgeçilmezim.

Küçüklüğümden beri damla sakızının herçeşidini sevmişimdir.O yıllarda en güzelinin Çeşme'de satıldığı meşhur damla sakızı reçelini kaşık kaşık yemek benim için çok eğlenceliydi. Şimdiler de ise bu reçeli, Türk kahvesinin yanında ikram edilen bir bardak suyun içine, ufak cam bir kaşık ile koyarım ve kahve sunumlarım'da, bu reçel, kahve yanında hem farklı bir görünüm ve tat olarak eşlik eder. ( Meriç)

Damla sakızı kurabiyesi yapılması düşünüldüğünde zormuş gibi gelebiliyor insana ama bizim size bugün vereceğimiz tarif hem çok pratik ve çok dayanıklı bir kurabiye tarifidir. Hazırlaması yaklaşık 5-6 dakika ve pişmesi yaklaşık 30 dakika kadar süren bu pratik damla sakızı kurabiyesini denemenizi tavsiye ediyoruz. ( Meriç)YİNG YANG KURABİYE
29.10.2017

YİNG YANG KURABİYE

Bu tarifimiz adını Uzak Doğu felsefesinden almakta.
Bu düşüncenin temelinde kutuplaşma yatsa da aslında zıtlıktan
birleşen bir bütünlük içinde bağlılık ilişkisi vardır.

Tıpkı gündüzle gece gibi biri olmadan diğeri olamazdır ya hani işte bazı tariflerde de
olmazsa olmaz malzemeler vardır.

Bu kurabiye ile ilk ne zaman karşılaştım sizlere anlatmak istedim.
Çok karamsar bir günümdeydim sanki herşey ters gidiyordu ve evren o ara benim aleyhime işliyor gibiydi.
Bu ters gidişten ötürü dünyanın renklerini göremez oldum her şey siyah beyazdı benim için, sevgili Meriç ise benim bu durumumdan üzüntü duyuyordu. Beni neşelendirmek ve hayatın güzel olduğunu
anlatmaya çalışmak için çaba harcıyordu. Bir gün beni evine çağırdı sana harika bir kurabiye yaptım lütfen gel hem de sohbet ederiz dedi her ne kadar canım evden çıkmak istemiyorsa da onu kıramadım ve gittim. Sohbetimiz devam ederken mutfağa gitti ve bir tabak dolusu bu Ying Yang kurabiyelerinden getirdi karşıma oturup bana dedi ki;

"Gördüğün gibi her siyahın içinde bir beyaz vardır sen şimdi siyahı yaşıyor olabilirsin ama beyaz çok yakında bekle ve gör hayat devam ediyor..."
Sizin de hayatınızda bazen dengesizlikler,kötülükler olabilir ama önemli olan bunların içindeki ışığı,beyazlığı görmek, göremiyorsanızda size bunu gösterecek dostlarınız vardır yeter ki dinleyin ;)
Yapacağınız yemeklerde de dengeyi kaçırmamak yani ana unsur malzemeleri uygun oranda kullanmak böyle birşey.
Hayatınız hep dengeli olsun..Afiyetle (Ness)KAYISILI CHEESECAKE
18.09.2017

KAYISILI CHEESECAKE

Çeşmedeki evimizde çocukluğumda bahçenin tam ortasına dikilmiş bir kayısı ağacımız vardı. Ozamanlar bu ağacı rahmetli ananem dikmişti. Küçük, cılız bir gövdeye sahip bu ağaca, komşu çocuklarıyla bahçe de ne zaman top oynasak, topu sürekli yanlışlıkla bu ağaca atar, 1,5 metrelik boyuyla mutfak penceresinden çıkıp bize bağıran annanem ile korkudan etrafa kaçışan çocukların anıları daha dün gibi gözümün önünde...
Bakmayın siz onun boyuna posuna, zamanında 1950'li yıllarda İzmir Konaktaki eski Elhamra sinemasında, daha Türkiye de adam gibi ne bilgisayarın ne de internetin olmadığı dönemde gişe'de sinema bileti satar, tüm bunların hesaplamalarını kafasından yapan zehir gibi ama bir o kadar da tonton bir kadındı :)

Eskiden hiç anlamazdım bir ağacın aslında ne kadar önemli olduğunu. Şuan ise ağaçların, bitkilerin ,doğanın bizim bir milli servetimiz olduğunu ve onları her şekilde koşulsuz koruyup sahip çıkmamız gerektiğini ve anneannemin neden o zamanlar bu kadar hassas davrandığını çok daha iyi anlıyorum.

Bu olayın üstünden yıllar geçti ve Kayısı ağacımız koskocaman , hatta evin çatısına kadar uzanan dallara sahip bir ağaç oldu. Tabi ananem ne yazık ki aramızda yoktu artık.. Ağaç, her yıl kovalar dolusu tatlı mı tatlı kayısılar verir, annem'ler bu kayısıları toplayıp bir kısmını komşularıyla paylaşır, kalan kısmından da marmelat yaparlar. Ben de her yıl bu marmelatlardan bir iki kavanoz kapar gelirim. Bu kayısı marmelat'ını bir çok kurabiye tatlı ve pasta kremaların'da kullanmak hoşuma gidiyor. Çünkü pasta kremaların'da, cheseecake kremaların'da kendine has muhteşem bir kokusu ve tadına sahip olduğunu düşünüyorum. Farklı bir aroma katıyor ve bu pastaları tadan herkes içinde ne olduğunu merak edip soruyor.

Evde elimde bu yıldan son kalmış bir kavanoz kayısı marmelatını neyle değerlendirsek diye düşünürken, Nesliyle cheesecake içinde kullanmaya karar verdik. Çok pratik hatta beş dakikada kremasını hazırlayabileceğiniz bir cheesecake tarifimiz var. Eğer evinizde kayısı marmelatınız varsa mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.. (Meriç)DAMLA ÇİKOLATALI KAKAOLU PRATİK KURABİYE
21.08.2017

DAMLA ÇİKOLATALI KAKAOLU PRATİK KURABİYE

Bazen insanın uzun uzadıya bir kurabiye , tatlı yapmaya vakti olmaz ya hani, ama o an mutlaka bişiler yapması gerekir. Ya birisi gelecektir ya da bir yere giderken ev yapımı bişiler pişirip götürmesi..

İşte öyle günlerden birinde, haftasonu yazlığa gelecek misafirler vardı ve annem bana akşam gelirken yanımda bir kurabiye getirmemi istemişti. Birkaç arkadaşı ziyarete gelecekti ve kahvenin ya da çayın yanında birşeyler ikram etmek istiyordu. Annem değişik hertür tarifi tatmaktan hoşlanır ama bunu ablam ya da ben yapıyorsam ve o sadece test etme kısmında yer alıyorsa daha çok hoşlanır. :) Aslında kim sevmez ki bir kutu dolusu kurabiye ile ya da yiyecekle eve geleni :)

Ablamın halihazırda sergi hazırlıkları devam ederken, onun bir kutu kurabiye yapıp Çeşmeye gelmesi bir hayal olduğu için, iş bana düşmüştü. Benim de bu kurabiyeleri pişirip götürmem için çok az vaktim vardı. Evde dolapları karıştırıp ne yapsam diye düşünürken aklıma hem pratik olacağını hem de lezzetli olacağını düşündüğüm çikolatalı pudingler geldi. Evet işte şimdi bu pudingi kurabiyeye dönüştürme vakti gelmişti..

Nasıl bir sonuçla karşılaşcağımı bilmeden giriştim kurabiye yapma kısmına sonuç başarılıydı. Yumuşacık mis gibi kakao kokan arka arkaya 3-4 yemeğe doyulamayacak bir lezzet ortaya çıkmıştı. Akşam misafirler kurabiyeleri tadınca çok hoşlarına gitmiş, tarif alma sırasına girmişlerdi.. :)

Hal böyle olunca, biz de bu kurabiyeleri tekrar sizler için denedik, Eğer çok vaktiniz yoksa ve beş dakikada kolayca bir kurabiye yapmak istiyorsanız mutlaka bu tarifi denemelisiniz ;) bizden söylemesi...MeriçKAVUNLU PUDING
06.08.2017

KAVUNLU PUDING

Sıcak günlerin birinde şehir dışına çıkmış, arabamla ilerliyorken önce önümde bir traktör kasası dolu kavunları gördüğümde içim açıldı. Fakat yol şartları gereği canımız ne kadar çekse de o kavunlara ulaşamadan yola devam ettik, birkaç kilometre sonra yolun kenarında tezgah açmış satıcıyla karşılaşınca hemen durup alış verişe başladık,satıcı abi çok iyi biriydi ona yolda karşılaştığımız traktörden bahsedip nasıl canımızın çektiğini anlatırken bir yandan da bizim için kestiği kavunu tadıyorduk resmen bal damlıyordu , o sıcakta çok iyi gelmişti ,derken orada epey vakit geçirmiş olacaktık ki geçtiğimiz traktör geldi yanımızda durdu, meğersem tarladan buraya satışa getiriyormuş satıcı abiye "işte bu o bizim aklımızı çelen kavunlar" derken bir yandan da gülüyorduk. Satıcı "madem onları gördünüz size onlardan verelim" dedi romörk'e atladı bizde
tezgahta ki kavunları bırakıp traktördekilere daldık ve o heyecanla biraz fazla kaçırmışız ki bu kavunları sadece meyve olarak yemek yerine her türlü tüketmeye başladık ,şimdi size verdiğimiz tarifte bunlardan biri. Hafif ve enfes tat'da ki bu tarifi artık her mevsim bulabileceğiniz kavunlarla yapabilirsiniz ya da yola vurun kendinizi sizi de bir traktör bekliyordur belki...
Afiyetle (Ness)BAYKUŞ CUPCAKE
08.06.2017

BAYKUŞ CUPCAKE

Geçenlerde burnumda bir kek kokusuyla uyandım.
Nedendir bilinmez ama bazen komşunun pişirdiği daha cezbeder ya insanı, içimden inşallah nazımın geçtiği bir komşumuzdur da kapısını çalıp kahveye geldim bahanesiyle keki de kaparım diye geçirirken kokunun geldiği yeri anlamaya çalışıyordum ki o koku nedense beynimdeymiş.

Sağdan soldan kimseden öyle bişey gelmiyordu hayaller.. hayatlar gerçeğiyle yüzleştikten sonra gün içindeki telaşla akıp giderken sıra keke geldiğinde evde kakao kalmadığını farkettim. Markete gitmek için çıkmıştım ki sokakta annesiyle yürüyen minik kızı gördüm.

Rengarenk baykuş şeklinde bir çantası vardı gözüm ona takılmışken markete girdim gerekenleri alıp çıktım eve doğru yürüyordum ki yolun karşı tarafında bulunan bir evin bahçesindeki çam ağacının dalında asılı duran baykuş objesine gözüm takılıverdi. Kim bilir belki ne zamandır oradaydı ama bugün bana göründü demek ki, bugün dünya baykuş günü herhalde diye kendi kendime gülümserken apartman kapısındaki yansımam'dan üstümdeki t-shirt'te baykuş resmi olduğunu farketmemle kahkahayı basmam bir oldu. Aceleyle çıkarken dikkat etmemişim onu giydiğime :))

eveett.. Gerçekten en azından benim için baykuş günüymüş :)..Eh bu kadar çok bu şirin şeyle karşılaşmışken hemen aklıma sevdiğim bir aktristin sayfasında paylaştığı cupcakeler aklıma geldi. Meriç'le ne zamandır yapmayı isteyip ama hep ertelediğimiz bir şeydi. Bu sebeple basit bir kek yerine neden o baykuş cupcake'leri yapmayalım dedim. Tabi ki Meriç'i aradım olanları anlattım ve bunu bugün yapmalıyız dedim, eh o da durduğun kabahat deyince işte giriş, gelişme, sonuç. Şimdi sıra sizde ama siz bunları yapmak için baykuş görmeyi falan beklemeyin biran evvel deneyin bizden söylemesi ;)
Afiyetle (Ness)Facebook  Twitter  Pinterest  Instagram  Google+

search

          • Pasta
          • Cupcake
          • Sütlü Tatlı
          • Şerbetli Tatlı
          • Kurabiye
          • Bisküvi
          • Kekler
          • Cheesecake
          • Puding
          • Tart
          • Tartolet
          • Reçel
          • Çikolata
          • Muffin
          • Börek
          • Poğaça
          • Milföy
          • Tuzlu Kurabiye
          • Frappe
          • Meyveli Smoothie
          • Limonata
          • Sorbe
          • Likör
          • Kokteyl
          • İtalya
          • Fransa
          • Uzak Doğu
          • Meksika
          • Amerikan
          • Yunan
Gizlilik Politikası ve Kullanım Sözlesmesi  Site Haritası 

© Copyright 2018 mutfaktat.com
Her hakkı saklıdır.